Idag hade vi hemmamatch mot Fristad/Borgstena/Sparsör på Lassalyckan, en blivande Div. 2 motståndare.
Vi börjar matchen bra och får lite tryck på våra motståndare, men dom tar sig in i matchen mer och mer. Vi har ett bättre passningsspel, men inte riktigt dit vi vill komma. Det ser fantastiskt bra ut på träningarna, men vi måste få till det i match också. Vi ligger bra i våra positioner och tillåter endast långskott som avslut och här vet vi ju hur bra Johanna Todorovic är i målet, så det är inga problem. i den 37:e minuten, sätter vi upp ett riktigt drömanfall, med fem passningar i rad som hittar till rätt adress och samtliga går framåt. Det blir Lina Nygren som sätter dit 1-0 efter framspelning av Maja Udd och Matilda Johansson. Detta blir också halvtidsresultatet.
Vi är nöjda med första halvlek i stort, kanske för nöjda!!
I andra halvlek tar det 10 minuter innan kvitteringen kommer till 1-1, då vi somnar till vid en frispark mot oss, ingen på skytt? 1-2 kommer i den 63:e minuten, då inte alla tar sitt hemjobb på allvar. 74:e minuten blir vi lurade vid ett inkast och efter två snabba dribblingar är 1-3 ett faktum. Nu börjar vi jaga boll helt huvudlöst och våra motståndare, får till den ena farligheten efter den andra. Vilket till slut genererar i 1-4 i den 87:e minuten.
Det som såg så bra ut i första är plötsligt som bortblåst i andra halvlek, som tur är får vi tillfälle till revansch på onsdag då det är match i DM mot samma motstånd.
Då vill det till att vi spelar lika bra i båda halvlekarna.
Crister, Dan, Nordan, Mikael, Suss och Patric